Já a knížky obecně

7. listopadu 2017 v 16:00 | Ellie |  Knihy a čtení
Čtení jsem měla odjakživa ráda a i když na něj nemám v poslední době moc čas, vždy si najdu alespoň o víkendu chvíli na to, něco si přečíst. To jsem vám už asi dala jasně najevo tím, že jsem o většině knih, které jsem přečetl napsala sem.
Nedávno mě ale napadlo, že o čtení by se dalo rozepsat mnohem více než jenom o konkrétních knihách.
Proto jsem si vymyslela pár bodů, které souvisí s knihami a ráda bych se s vámi podělila o můj názor na ně.Pro začátek bych asi mohla shrnout jaký druh knih mám ráda.
Rozhodně jsem milovníkem detektivek a strašidelných nebo záhadných knih. Také mám samožřejmě ráda holčičí knihy s nějakým zamilovaným příběhem :D
Naopak se mi nikdy nelíbily takové ty "umělecké" až "fylozofizké" knihy, které nemají příběh, ale jenom se zamýšlejí nad nějakým tématem. Chápu, že někdo má takovéto knihy rád, ale mě vždy připadaly pomerně nudné a nezáživné. Já v knížkách potřebuji nějaký zamotaný příběh a akci.
Zároveň jsem ale vždy chtěla nějakou knihu tohoto typu, pojednávající o životě, třeba i psanou v básničkách, ve které bych vždy našla odpověď na nějaký svůj momentální problém. Bohužel, jak už jsem řekla, mě zatím žádná taková kniha nezaujala natolik, abych si ji opravdu koupila.
Chápeme se, prostě taková ta kniha po které saháte tak často, až je úplně ohmataná, přesně víte, kde v ní co je, ale vždy vás nějak překvapí a pro vás důležité části si označujete zvýrazňovačem.


Teď asi naštvu většinu vášnivých čtenářů, ale ke čtení používám hlavně čtečku.
Naprosto chápu zastánce normálních knih a samozřejmě také čtu knihy v "offline" podobě, ale po nějaké době jsem došla k závěru, že čtečka je pro mě přeci jenom tím nejlepším řešením.
Jakožto student nemám na to si každou knihu, která mě nějak zaujme koupit a do knihovny mě chodit nebaví. Navíc většina nových knih, které bych si ráda přečetla je půjčená na dlouhou dobu dopředu. Proto si radši knihu stáhnu na internetu apřečtu si jí v čtečte :D
Také musím říct, že s čtečkou se mi mnohem lépe cestuje. Většinou mám totiž rozečtených několik knih najednou a čtu je podle toho, jakou mám zrovna náladu. Proto si s sebou radši vezmu čtečku, kde mám spoustu knih, abych svoji náladu na čtení nepromarnila jen tak tím, že vlastně nechci číst zrovna to, co jsem si vzala s sebou.


Už asi tak před rokem a půl jsem se rozhodla zapracovat na svoji angličtině. Musím říct, že od té doby jsem udělala velký pokrok a kromě jiných věcí, které si nechám na jiný článek, mi hodně pomohlo čtení. Do školy jsme si hromadně predpláceli anglický časopis, a tak jsem začala tím, že jsem si doma četla ty články, které jsme v hodinách vynechali.
Postupně jsem se přesunula od poměrně jednoduchých článku k celým knížkám. Ze začátku jsem si je půjčovala v knihovně, kde mají hlavně knihy pro různé levely angličtiny. Nakonec jsem se dopracovala až do bodu, kdy si knihy v originálním znění stahují do již výše zmíněné čtečky. Samozřejmě netvrdím, že je ze mě úplný rodilý mluvčí a že rozumím každému slovu, ale jsem schopná dané knize porozumět a odnést si z příběhu to samé, jako bych ho četla v češtině.


Nakonec jsem se rozhodla ještě přidat takové mé divné zvyky, které praktikují pri čtení, abych tento článek jste trochu ozvláštnila.
Začnu asi tím, že když si čtu, tak okolo musí být více méně ticho. Například nechápu spolužačky, které jsou schopné si číst uprostřed třídy plné mluvících lidí. Také při čtení nemůžu poslouchat jakoukoliv hudbu, protože mě maximálně tak rozptyluje.
Mám navyklých asi tak pět různých poloh pro čtení a vždy, když si čtu, tak je už skoro nevědomky opakuji pořád dokola. Například nedávno jsem jela autobusem do Prahy, četla jsem si a děsně mě štvalo, že jsem musela pořád sedět ve stejné poloze, protože vedle mě seděl úplně cizí člověk, kterého jsem nechtěla obtěžovat neustálým poposedaváním :D
A jako poslední vám tady zmíním to, že někdy mi asi trochu přeskočí, vyhrabu svoje staré knihy, které jsem četla tak před sedmi lety a čtu je znovu :D

A ještě si nemůžu odpustit tyhle dva knižní typy pro milovníky knih, Star Wars a The Big Bang Theory

Tak a to je ode mě pro dnešek vše.
Do komentářů mi určitě můžete napsat, jestli jste na tom s něčím stejně jako já a nebo úplně jinak.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama