Moje organizace času - diáře a tak dále

28. prosince 2017 v 16:20 | Ellie |  Něco navíc
Článek na toto téma jsem chtěla napsat už poměrně dlouhou dobu, ale rozhodla jsem se s ním počkat až do back to school edice, která se stejně nakonec vůbec nekonala :D
Teď jsem si na to v rámci konce roku 2017 opět vzpomněla a rozodla jsem se, že tématičtější období bude zase asi až v září, takže teď je vlastně ideální čas :D


Už někdy na prvním stupni jsem používala takové ty úkolníčky, které se dají sehnat v papírnictví za pár korun. Každý řádek měl svůj malý obrázek, který jste si měli po splnění úkolu, který jste si tam zapsali vybarvit. Tuším, že tehdy vznikla moje menší posedlost to do listy, potože jak vybarvování obrázků tak i odškrtávání políček mě baví a mám z toho vždy dobrý pocit.
Najednou jsem ale měla potřebu si zapisovat i jiné věci než jenom domácí úkoly, a tak jsem přešla na diáře. Nikdy se mi nelíbily takové ty levné notýsky bez tvrdých desek, které většinou neměly ani obrázky. Už někdy ve třetí třídě jsem si vždy šetřila na nějaký pěkný, barevný diář se spoustou obrázků a tvrdými deskami. I když jsem si tam toho v té době moc nezapisovala, vždy jsem si s tím dávala hroznou práci a dokonce mě to i bavilo :D

Od té doby už jsem zkusila spoustu různých metod organizace času. Například u kalendáře v mobilu jsem vydržela asi jenom měsíc. Nevím proč, ale i když jsem měla kalendář propojený i s poznámkami, kontakty atd. a měla jsem vše hezky na jednom místě, vůbec mi to nevyhovovalo a opět jsem se vrátila ke starým dobrým diářům.
Na internetu jsem objevila i trend jménem "bullet journal". Jestli jsem to správně pochopila, jde v tom o to, že si sami vytvoříte svůj vlastní diář a deník dohromady a uděláte ho přesně tak, jak vám bude vyhovovat. Mě se tato myšlenka opravdu zalíbila, zkoukla jsem spoustu videí na Youtube a obrázků na Pintererstu na toto téma, ale ve finále jsem stejně doplatila na svojí nešikovnost a můj bullet journal vypadal jako od tříletého dítěte, takže jsem ani neměla chuť ho začít používat.

Vždy po nějakém takovém to exerimentu jsem se stejně vrátila k diářům a i tady jsem si našla svoje oblíbence a metody, které mi vyhovují a držím se jich.
Začnu asi tím, jaký diář vůbec používám. Úplně nejraději mám diáře od Albi a Presca.
Strašně se mi líbí také diáře od Happy Planner, ale pro mě mi přijdou zatím poměrně zbytečné. Jsou totiž docela drahé a velké a já si zatím vystačím s těmi malými z papírnictví. Ale někdy v budoucnu až si budu potřebovat zapisovat mnohem více věcí, tak tohle bude určitě jedna z možností.
Co asi není úplně pro mě, ale věřím, že spoustě z vás určitě vyhovují, jsou motivační diáře. Nejznámější jsou momentálně asi od A cup of style, ale znám i spoustu lidí, kteří používají diář od Paula Coelho. Jeho diáře mě zajaly hlavně svým vzhledem a tím, že každý je na jiné téma jako například přítelství, svoboda, inspirace a tak dále. V každém pak najdete myšlenky a citáty na to dané téma.
Diář vždy volím co největší, ale aby byl týden na jedné dvojstraně. Chci mít totiž přehled o tom, co mě čeká v následujících dnech a nechci pořád listovat sem a tam. Tekhle mám všechno hezky před očima a lépe se mi i plánuje, co, kdy a jak musím stihnout.
K diáři potřebuji ještě sadu zvýrazňovačů, lepíků a barevných štítků (Ty vždy nalepím k určité poznámce, aby část vykukovala ven z diáře. Díky tomu ho nemusím ani otevřít abych věděla, že mám něco udělat). Občas si koupím i nějaké samolepky, a když se při hodině nudím, tak je tématicky dolepuji k úkolům a událostem.
Mám několik kategorií, jako jsou třeba testy, úkoly, prezentace,... a každá má svoji barvu. Tu pak dodržuji jak v lepíkovém tak i štítkovém systému, abych už na první pohled věděla, že mám nějaký úkol nebo budu psát test.

Vůbec nevyužívám takové ty plánovací kalendáře, které jsou na začátku asi každého diáře. Naopak mi ale vyhovují odtrhávací rohy, kapsičky, přehledy státních svátků a seznamy jmen i s daty jejich svátků. Mám ráda i různá zavírání ať už na magnet, přesku nebo jenom na gumičku. Tak si tam můžu vkládat různé papíry a poznámky, které nesmím ztratit.
Psaní do diáře je pro mě spíše taková relaxační činnost, nebo tím zabíjím čas při hodinách, takže si tam většinou napíši spoustu zbytečností a doplním to barvičkami a samolepkami. Ale i tak mi to pomáhá udržet si ve všem přehled a vědět co všechno mám udělat.


Co pro organizaci času vyhovuje nejvíce vám?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 DegenWoW DegenWoW | Web | Středa v 19:29 | Reagovat

Ten úvodní citát je dost fajn.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama