Knížky od Jojo Moyes - Než jsem tě poznala a Život po tobě

7. ledna 2018 v 15:35 | Ellie |  Reading challenge 2018
První z této minisérie knih jsem shodou okolností četla už na konci minulého roku, než jsem si vymyslela, že chci vůbec nějakou reading challenge udělat. Ale dočetla jsem ji asi druhého ledna, což už je 2018, takže technicky sem tato knížka může spadat. :D
Život po tobě jsem dočetla teprve nedávno, takže o jeho zařazení do této challenge není pochyb, ale rozhodla jsem se napsat tyto dvě knihy dohromady do jednoho článku.
Jako první téma, které si tedy můžu odškrtnout ze seznamu je "knížka převedená do filmu, který jsem již viděla".
"Me before you" je jedním z mých úplně nejoblíbenějších filmů a viděla jsem ho nejmíň stokrát. A i to byl důvod, proč jsem se k přečtení knižní předlohy vůbec nemohla dokopat. Myslela jsem si, že příběh už stejně znám skoro nazpaměť a knížka mě už nemůže ničím překvapit. Opak byl ale pravdou, protože v knize jsou klasicky mnohem více probírané pocity, příběh tam je mnohem zamotanější a spousta situací nebo postav se do filmu vůbec nedostane.
V knížce mi také začaly být mnohem bližší některé postavy (pro zasvěcené: například Louisin dědeček, který je ve filmu jenom zřídka, ale v knize se o něm můžeme dozvědět mnohem více)

Příběh vám asi nijak extra popisovat nebudu, abyste si mohli knížku sami pořádně užít. Jediné co bych tak nějak chtěla okomentovat, je myšlenka, která se vine celou knihou.
Hlavní hrdinka žije naprosto všedním a možná i nudným životem a v knize je jí spoustukrát řečeno, že by to měla změnit. Pokud jste četli nějaký můj dřívější článek, tak můžete vědět, že jsem zastáncem právě této myšlenky. Neměli bychom náš život nijak promrhat a nakonec si uvědomit, že bychom rádi něco udělali jinak.

Tato kniha je romantického charakteru a nedočkáte se v ní žádné super napínavé akce. Příběh je ale velmi zajímavý a jedna z hlavních postav je fyzicky postižená, takže tak můžete dostat i pohed na svět očima člověka, který na tom není stejně jako vy.

Přečtením druhého dílu této minisérie si mohu v seznamu odškrtnout "další knihu v sérii, kterou jsem začala číst".
Předchozí díl skončil poměrně vesele a optimisticky a já jsem se bála, že se tato v dané situaci až přehnaně pozitivní nálada přenese i do druhého dílu. Opak je ale pravdou a hned na začátku se pocity hlavní hrdinky vrátí do normálních kolejí adekvátních tomu, v jaké se nachází situaci.

Příběh mi ze začátku přišel trochu zdlouhavý, než se začalo něco dít, ale potom už to stálo za to. Seběhlo se zde několik zajímavých a nečekaných situací, které mě docela překvapili. U knihy jsem se několikrát pořádně zasmála ("No a jak jsem měla vědět, že se brambory do bramborovýho salátu musejí uvařit? Vždyť je to salát, proboha!") a párkrát i trochu poplakala.

Jedna část mi přišla poměrně zvláštní a přehnaná. Pokud jste tuto knihu četli, asi vám neunikla situace, kdy byla Lily vydírána a ostatní to řešili takovou docela zvláštní akcí u Lou v bytě. Přišlo mi, že autorka tuto scénu pojala až moc hrdinsky a narozdíl od zbytku knížky naprosto nereálně.
Nějak jsem ani neocenila velkolepý happy end. Poté co hlavní hrdinka odmítla jednu skvělou příležitost, bylo mi jasné, že toho bude později litovat a doufala jsem, že příběh bude natolik reálný, aby už nedostala další šanci. Ostatně jak to tak v opravdovém životě bývá. Bohužel se tak ale opravdu stalo a já měla na konci knihy pocit, že z původně realistického příběhu se autorka snaží vytvořit pohádku, která nesmí skončit jinak než šťastně.

Naopak se mi ale líbilo, jak se Louisa v průběhu knihy vyvíjela, ale zachovala si svůj talent na trapné situace, který v předchozím díle využívala víc než dost. Opět zde byly moc hezky popsané pocity a vztahy mezi postavami.

Kniha se mi ve finále líbila, ale předchozí díl mě přeci jenom zaujal o něco více. Být autorkou na druhý díl bych se úplně vykašlala, protože jestli chtěla docílit šťastného konce, tak ten se jí, i když trochu nereálně, povedl již na konci první knihy a možná by bylo lepší tím celý příběh Louisy Clarkové ukončit.Pokud by vás zajímal celý seznam této reading challenge najdete ho v rubrice "reading challenge 2018" nebo na webu popsugar.com :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama