Moje čtecí návyky

8. února 2018 v 16:18 | Ellie |  Knihy a čtení
I vzhledem k tomu, že se momentálně pokouším o plnění čtecí výzvy, se to tu pomalu ale jistě mění na nějaký literárně zaměřený blog. Tomu se sice zuby nehty snažím zabránit, ale na to dneska zkusíme na chvíli zapomenout.
Při hledání knížek, které by se tématicky hodily právě do mé výzvy, jsem narazila na několik youtube kanálů a blogů zaměřených právě na knížky. Tam se mi mimo jiné zalíbily videa a články o čtecích návycích daného autora. Je zajímavé sledovat, jak každému při čtení vyhovuje něco jiného a jak máme každý zavedené nějaké pravidelné rituály.
A proto se dneska podíváme na to, jak jsem na tom já a moje čtecí návyky.
Tento typ článku jsem nejčastěji výdala formou tagu, takže jsem si dané otázky vypsala a pokusím se na ně nějak odpovědět.
1. Máš doma místo na čtení?

Při čtení většinou nevydržím dlouho na jednom mistě a v jedné poloze. Pokud tedy čtu delší dobu přesouvám se postupně nejprve jenom v rámci mého pokoje přes postel, křeslo, parapet a židli u psacího stolu. Podle toho kdo všechno je doma, se když tak rozvalím i na pohovce nebo na jakémkoliv jiném místě. Takže místa mám určitě vic než dost.

2. Záložka nebo kousek papírku, který se válí poblíž?

V průběhu své "čtecí kariéry" jsem si nakoupila spousty různých roztomilých záložek. Každá mi ale vydžela jenom chvíli, protože vedle propisek jsou záložky jednou z věcí, které se mi ztrácí skoro neustále. V poslední době jsem to už vzdala a když není záložka napevno v knížce, vyhrávají u mě papírové kapesníky nebo cokoliv jiného, co najdu poblíž.

3. Můžeš prostě jen tak přestat číst, nebo nejprve dočteš kapitolu?

Tohle hodně závisí na tom, co čtu a jakou mám náladu. Někdy mě už čtení tak nebaví, že skončím uprostřed stránky. Někdy mě ale knížka pohltí natolik, že když už se dokopu k tomu dát si pauzu, musím dokončit kapitolu, abych se při dalším čtení co nejrychleji zorientovala.

4. Jíš nebo piješ během čtení?

Znám spoustu lidí, kteří si bez čaje nebo nějaké svačiny čtení nedokáží vůbec představit. Já jsem ale pravý opak. Vždy potřebuji mít co největší klid a nemám ráda, když mě rozptyluje ať už hudba nebo třeba i jídlo.

5. Posloucháš u čtení hudbu nebo televizi?

Odpověď na tuto otázku jsem už vlastně nakousla v odpovědi minulé. Nemám ráda, když mě při čtení něco rozptyluje, ale také zde záleží na tom, co zrovna čtu. Když je to něco jednodušího, tak si ráda i nějakou tu hudnu pustím, abych neseděla v úplném tichu, ale když mám rozečtený nějaký příběh složitější na pochopení, hudba mě akorát tak vyrušuje a vůbec se nemohu soustředit.

6. Čteš vždy pouze jednu knihu nebo několik naráz?

Když jsem byla mladší, vždy jsem minimálně jedou do měsíce udělala nájezd na knihovnu a popůjčovala jsem si spousty knížek, které jsem pak četla současně. Nikdy jsem neměla problém s tím, že by se mi děje míchaly do sebe, nebo bych nějaké detaily zapomněla. Naopak mi vyhovovalo, když jsem měla rozečtených více knížek a každá se hodila k jiné náladě. To mě potom jejich čtení bavilo za jakýchkoliv okolností.
Dnes už bohužel tolik času na čtení nemám a se všemi dalšími povinostmi jsem ráda, když zvládám číst alespoň jednu knihu.

7. Preferuješ čtení doma nebo čteš kdekoliv?

Upřímně nemám ani moc možností, kde jinde číst než doma. Nejezdím žádným mhd, kde bych si tak mohla krátit čas a ve škole bych se na knihu vůbec nedokázala soustředit. Proto čtu jenom doma a občas v autě nebo autobuse, když jedu na nějakou větší vzdálenost.

8. Čteš nahlas nebo pouze ve své mysli?

Knihy v češtině čtu pouze ve své hlavě, naopak mám pocit že čtením nahlas spíše ruším sama sebe :D Naopak když čtu něco v angličtině, občas si pro sebe šeptám nebo čtu úplně nahlas, abych si trochu procvičila výslovnost a tak podobně.

9. Čteš některé pasáže dopředu nebo dokonce přeskakuješ kapitoly?

Párkrát jsem to udělala, ale většinou jsem se musel vrátit zpátky, protože se v přeskočené pasáži stalo něco zásadního a já najednou ničemu nerozumněla. Dnes už tedy přeskakuji maximálně nějaké sáhodlouhé umělecké popisy, abych se dostala k pořádnému ději.

10. Lámeš hřbet nebo se jej snažíš uchovat jako nový?

Pokud je knížka nová nebo půjčená, vždy se o ní pokouším dobře starat. Když se ale jedná o nějakou starou knihu a ještě ke všemu paperback, většinu už tak opatrná nejsem. To ale nemá na to, jak se chovám ke své čtečce. Hodně knih čtu právě na ní a musím říct, že její obal je v naprosto příšerném stavu :D

11. Píšeš do knih?

Vždy jsem chtěla vlastnit nějakou poetickou knihu o životě, kde bych si zvýrazňovala části, které mě zaujaly a vpisovala bych tam své poznámky a pocity. Navrch by mohla být ještě celá ohmataná a zohýbaná z toho, jak bych po ní sahala až moc často a všude bych si jí brala s sebou. Bohužel jsem žádnou takovou ještě nenašla a psát do "normálních" knih mi přijde jako naprosté barbarství :D Proto jediné knihy do kterých čmárám jsou učebnice ve škole. Moje vpisky se ale stejně vůbec netýkají probíraného tématu, protože tak většinou jenom zabíjím nudu.


Jaké jsou vaše čtecí návyky?
Preferujete knihy raději v klasicé nebo elektronické podobě?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama