Neztrácet naději!

1. února 2018 v 17:35 | Ellie |  Úvahy nad tématy týdne
To úplně první co mě po zjištění toho, co je momentálně za téma týdne, byla naše aktuální politická situace.
Myslím tím rozdělení naší země na dvě části, přičemž jedna s druhou není schopna nijak normálně komunikovat. V tento moment zní sousloví "Neztrácejte naději!" jako vhodná reakce na tuto záležitost. Ale to není to, o čem se chci dneska bavit.Ona totiž naděje sama o sobě je hodně zajímavé téma, pokud se nad ním pořádně zamyslíte.


Odborná literatura (ehm... wikipedie) popisuje naději, jako člověkem vnímanou možnost pokroku ve zdánlivě neznámé situaci, která následně vytváří víru v pozitivní výsledek událostí a situací v životě člověka. Pocit naděje vyžaduje určitou houževnatost - víru, že vše dobře dopadne i přes vnímané problémy.

Jednoduše jde o jakýsi optimistický pohled na život, kde obrazně řečeno, vždy vidíte světlo na konci tunelu. Bohužel, ne vždy jsme v naší situaci schopni nějakou naději objevit. Teď si asi říkáte "No, co tahleta asi ví o životě a nějakých nadějích??" Tím se dostávám k tomu, že pro každého znamená naděje něco jiného a nachází jí v jiných situacích. Každý jsme jiný a máme jiné problémy. Každý se ocitáme v jiných momentech, ve kterých by naděje nebo nějaká vyhlídka pro lepší život byla potřeba. A díky věčné lidské nechápavosti a mnohdy chybějící empatii, se občas můžeme dostat do nepříjemné situace s někým, kdo má své hodnoty a tedy i naděje postavené úplně jinak.

Pro někoho, kdo doufá v pořádnou dovolenou támhle někde na Kanárech, je asi těžké pochopit, že někomu by stačil třeba jenom malý výlet s přáteli. Jsou ale lidé, kteří místo těchto až banálních situací zažívají něco mnohem horšího a své naděje mají opět postavené úplně jinak. V případě šikany, závažné nemoci nebo dokonce i smrti nepomůže jedno optimistické zvolání "Hlavně neztrácej naději!" od někoho, kdo něco podobného nikdy nezažil. V těchto momentech je zapotřebí již výše zmíněná empatie a schopnost vcítit se do stavu druhého.

Možná jste nevěděli, že toto všechno se dá shrnout pod pojmem "emoční inteligence". To je schopnost zvládat a hlavně chápat jak své vlastní emoce a city, tak i emoce a city druhých. To je podle mě něco, co v dnešní české společnosti chybí a poukázaly na to i nedávné volby, které jsem zmiňovala hned na začátku článku.
Tato inteligence se dá samozřejmě nějakým způsobem rozvíjet nebo vylepšovat, ale občas mi přijde, že lidé o to vůbec nestojí. Radši jsou uzavření ve své lastní malé sociální bublině, ze které kritizují pocity, emoce a tím i naděje všech ostatních, bez pomyšlení na situaci, ve které se nachází.

To bylo ěco málo k zamyšlení nad tématem týdne.
Jak vnímáte naději vy?
Myslíte, že právě emoční inteligence a empatie je něco, co chybí v české společnosti?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 1. února 2018 v 17:54 | Reagovat

Myslím že český národ opravdu špatně akceptuje pokud má někdo opačný názor než oni...

2 Think Think | Web | 2. února 2018 v 15:52 | Reagovat

Máš pravdu. Víc empatie by tomuto světu rozhodně neuškodilo. Občas přemýšlím nad tím, proč ji někteří lidé tolik postrádají... bude v tom určitě víc aspektů a určitě v tom směru, že v sobě mají nějaký vnitřní problém. Ale nejsem psycholog. Takže těžko říct.

3 ejnyt-world ejnyt-world | Web | 3. února 2018 v 12:31 | Reagovat

Máš naprostou pravdu. Hodně se v poslední době setkávám s tím, že lidé prostě nejsou schopni pochopit potřeby druhých. Stojí si zatvrzele za svým a nedokážou strávit rozdílné názory.
Je to škoda, ale pořád mi příjde, že se to děje hlavně proto, že lidi nedokážou ocenit vlastní hodnotu a proto radši shazují štěstí ostatních a vytváří tyhle "negativní vlny".. :D Snažím se proti tomu u sebe bojovat, protože taková být nechci a musím říct, že je mi fakt fajn, když nerouzpoutávám zbytečné hádky a učím se být hlavně tolerantní. Ale holt, je to jedna z lidských vlastností a vždycky to každý z nás bude v sobě trochu mít. Jen bychom se nad sebou mohli trochu častěji zamyslet.. :D

4 ellies-wonderland ellies-wonderland | 3. února 2018 v 15:12 | Reagovat

[1]:

[2]:

[3]:
Nezbývá mi nic jiného, než s vámi se všemi souhlasit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama