Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, Podivné město a Knihovna duší

11. února 2018 v 15:19 | Ellie |  Reading challenge 2018
Ti co tu nejsou poprvé, možná zaregistrovali, že nějakou dobu nevyšel žádný článek ke knižní výzvě, kterou se letos snažím plnit.
Budete se možná divit, ale v tomto mezičase jsem se na čtení nevykašlala, jenom jsem četla trilogii knížek, které jsem, jak bývá mým dobrým zvykem, chtěla sepsat všechny najednou. Díky tomu jsou hezky spolu pohormadě a mohu je mezi sebou i porovnávat.
Jak už jsem naznačila dnes se budeme bavit o třech knihách od Ransoma Riggse - Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, Podivné město a Knihovna duší. Ve svém seznamu jsem si je odškrtla jako knihu o cestování v čase, knihu o místě které mě fascinuje a knihu která zahrnuje knihkupectví nebo knihovnu.
První díl celé této série je spíše takový úvodní a jeho hlavním cílem je vás uvést do děje, protože je zde pár věcí, které musíte pochopit. Možná ze mě mluví to, že jsem před pár lety viděla v kině film inspirovaný právě tímto příběhem, ale tento díl pro mě nebyl moc záživný, protože jsem všechna důležitá fakta již znala. Pokud jste ale zatím nepolíbení celým tímto světem, první díl vás určitě zaujme, už tím jak chytlavě je napsaný a navrh je vyplněný spoustou zajímavých obrázků.
Já jsem vždy měla ráda takovéto záhadné příběhy spojené třeba právě se sirotčinci, takže mě osobně celý příběh velmi zaujal.
Jak napovídá název, jedná se o ne moc obyčejný sirotčinec. V průběhu děje se seznámíte se všemi postavami a jejich "podivnostmi". Do toho zde započne zápletka, která se poté táhne všemi třemi díly.
Tuto knihu jsem zařadila k tématu o cestování časem, protože velmi důležitou součástí celého příběhu jsou tak zvané smyčky, které se nachází v různých časových obdobích.Od druhého dílu se již děj filmu odklonil, a proto pro mě pokračování příběhu bylo zcela nové. Za mě toto byla nejlepší část celé trilogie. Opět byla čtivě napsaná a objevilo se v ní spousta zajímavých částí. Celý děj a souvislosti jsou zde úplně geniálně promyšlené a vše dává opravdu smysl. Musím se přiznat, že příběh mě docela uchvátil a celou knihu jsem přečetla jedním dechem.
Tento díl jsem přiřadila ke kategorii o místě, které mě fascinuje. Celá skupinka podivných se zde totiž přesouvá do Londýna, což je jedno z mých nejoblíbenějších míst a určitě bych se tam někdy ráda vrátila.Po přečtení Podivného města jsem se po hlavě vrhla i do Knihovny duší, protože mě opravdu zajímalo vyvrcholení celého děje. A bohužel se mi tento díl líbil ze všech nejméně. Začátek byl docela fajn, ale někde uprostřed knihy to vypadalo, jako by hlavním dvoum postavám úplně přeplo v havě. V několika pasážích se najedou úplně změnily, nadávaly a docela zvláštními způsoby vyhrožovaly svým protivníkům. Poté se sice opět vrátily do normálu, ale toto chování mi k nim vůbec nesedělo. Ačkoliv se mi u předchozích dílů moc líbil styl napsání, zde se děl úplný opak. Nevím jestli to bylo překladem, ale některé věty zněly až stupidně a nebo nám sdělovaly něco, co už jsme dávno poznali z předešlé věty. Něco jako byste řekli: "Dneska byla bouřka. Nesvítilo slunce."
Další věc co bych ale vytkla, je právě konec knihy. Ti co tuto knihu četli mě asi pochopí. Já bych to celé utla tam, kde se Jacob ze všemi rozloučil a vydal se domů. Dalších asi 60 stránek bylo jenom o tom, jak se vše zamotalo, rozmotalo, zase zamotalo a najednou se stalo něco strašně nepravděpodobného, co do knihy vůbec nesedělo a pokusilo se to vyvolat jakýs takýs happy end. Tato poslední pasáž a i pár uprostřed knihy mi přišly spíše jako výplň, aby byla kniha co nejdelší.
Myšlenka tohoto dílu se mi zde i přes pár výhrad líbila a celý příběh tak dostal docela dobré zakončení. To ale mluvím jenom o tom, co se v knize dělo, styl a způsob napsání jsem již okomentovala.
Jako kategorii jsem zde vybrala "knihu která zahrnuje knihkupectví nebo knihovnu" i když pokud jste knihu četli, tak víte, že nejde o knihovnu doslova.

Četli jste tyto knihy, nebo jste viděli film?
Co si myslíte o tomto příběhu?


Celý seznam témat můžete najít v rubrice "reading challenge 2018" nebo na webu Popsugar.com 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bára Bára | 12. února 2018 v 20:40 | Reagovat

Četla jsem pouze první díl, ale viděla jsem i film. Byla to docela dobrá kniha, ale jak jsem viděla ten film první, měla jsem v tom lehce zmatek. A taky mi vadily dlouhé kapitoly. Na další díly se v bližší době nechystám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama