Becky Albertalli: Simon vs. the homo sapiens agenda

6. dubna 2018 v 17:10 | Ellie |  Knižní recenze
Tak jo, tohle je asi nejdelší nadpis, který jsem kdy při psaní článků použila :D Jde o to, že jsem tuto knihu četla v angličtině, proto mi přišlo logické dát do nadpisu originální název. Ten ale zároveň neosloví tolik lidí jako samotný český název, takže jsem přidala i ten a jméno autorky samozřejmě chybět nesmí ...
Teď už ale k samotné knize. Začneme rovnou tím, k jaké kategorii jsem jí přiřadila, protože to tentokrát bude na delší vysvětlování. Odškrtla jsem si tedy knížku se zástupcem LGBTQ+ komunity.
Co jsem tak vyhledávala, abych do tohoto článku měla správné informace, zjistila jsem, že tato zkratka má mnoho obměn a každý zdroj si Q v této zkratce vykládá trochu jinak. Každopádně význam je takový: L - lesby, G - gayové, B - bisexuálové, T - transsexuálové, Q - queer (v čj výraz pro všechny sexuální menšiny) / Questioning (v čj sporný), + - další sexuální menšiny.
Tímto jsem se vám pokusila trochu rozšířit obzory, protože já sama jsem před tímto menším výzkumem tuto zkratku znala, ale její přesný význam jsem zjistila až teď.

Jedná se tedy o knížku s představitelem nějaké sexuální menšiny a já jsem si vybrala v poslední době docela dost populární knihu Porbuzení Simona Spiera.

Simon Spier je gay, chodící na klasickou americkou střední školu. Samozřejmě se jako každý jemu podobný potýká s věcmi jako je coming out nebo reakce jeho okolí, ale v tom mu pomáhá chlapec Blue, se kterým si Simon dopisuje. Celé toto dopisování probíhá v anonymitě, takže ani jeden z chlapců neví, kdo ten druhý je, což se nese celou knihou. Hlavní zádrhel začne hned na začátku knihy a spočívá v tom, že jeden ze Simonových spolužáků tyto emaily objeví a začne Simona vydírat.

Jedná se o poměrně oddychové čtení, což usnadňuje i čtení v originálním znění. Pokud si chcete přečíst něco v angličtině, ale nevíte co, určitě sáhněte po této knize, prototže příběh je z reálného života a nesetkáte se zde s nějakými odbornými pojmy nebo slovy, která by se vázala jen k danému světu.
Hlavní myšlenkou celé knížky je samozřejmě homosexualita hlavního hrdiny. Tím se ale autorka nenechala až moc unést, jak to v některých knížkách s touto tématikou bývá a do příběhu zahrnula i další postavy a detaily, které se netýkaly právě tohoto hlavního tématu.

Když to tak shrnu, tato kniha se mi líbila a určitě si jí někdy přečtu znovu. Celý děj nebyl nijak náročný na pochopení a kdybych měla čas, určitě bych to celé sfoukla za jeden večer.Celý seznam můžete najít na webu Poprsugar.com nebo v rubrice Reading challenge 2018

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama