Antonio G. Iturbe - Osvětimská knihovnice

1. května 2018 v 11:53 | Ellie |  Reading challenge 2018
Položka v mé knižní výzvě "pravdivý zločin" patřila k těm, u kterých jsem si hned od ledna byla jistá, za jakou knížku si je odškrtnu. Poté se mi ale do rukou dostala Osvětimská knihovnice a já své rozhodnutí přehodnotila.
Jak už název napovídá, jedná se o román z druhé světové války - konkrétě z prostředí koncntračního tábora Osvětim. Holocaust celkově, byl jeden z největších zložinů lidstva a navíc je v knize reálný příběh lehce poupravený fikcí. Proto o přiřazení k této položce nen pochyb.
Líbil se mi autorův popis na konci knihy: " Tato kniha je vystavěna ze skutečných materiálů, která se na jejích stránkách pospojovala maltou fikce."

Příběh vypráv o mladé židovské dívce, která se v koncentračním táboře Osvětim dostane k poměrně netradičnímu a navíc zakázanému úkolu. V rodinném táboře nacisté zřídili dětský blok, ve kterém bez jejich vědomí vznikla škola, ve které nechybí ani pár knih. Ty byly ale v té době a obzvlášt v koncentračním táboře příně zakázané, a proto byla vybrána knihovnice, která se o knihy starala a ručila za to, že zůstanou utajené.

Jak už jsem zmínila, příběh je založen na skutečných událostech a postavách. V knize jsou navíc i pohledy různých lidí, od vězňů různorodého postavení, až po dezertéry. Celý děj navíc nezůstává jenom u knih a osudy postav můžeme sledovat i mimo Osvětim v jejich další cestě a snažení přežít válku.
V té době čtrnáciletá hlavní hrdinka svádí spoustu vnitřních bojů, jak třeba s vírou v boha, nebo i v ostatní kolem sebe. Máme možnost nahlédout do jejího života před druhou světovou válku a po přesunu do Terezínského ghetta a i další cestě, kterou musela podstoupit po Osvětimi. Vždy měla ráda čtení, a proto vzpomíná na své oblíbené literární hrdiny a snaží se vymyslet, jak by se v její situaci zachovali oni. Knihu ozvláštňují i úryvky z těchto knih, které dodávají ten "opravdový" dojem myšlenek hlavní hrdinky.

Je snad jasné, že nemůžete očekávat samé šťastné osudy, ale i přes to se zde objeví pár světlých chvil, při kterých vám dojde, že je možné mít i štěstí v neštěstí. Jak to ale u válečných knih bývá, tmavší okamžiky převládají nad těmi světlými a u některých pasáží jsem musela dokonce na chvíli přestat číst a zamyslet se nad tím, co se prvě stalo, protože to není nic hezkého, navíc umocněné faktem, že se to všechno opravdu dělo.

Jsou zde i odkazy na další "významější" postavy z dob holocaustu, jako byl třeba doktor Mengele nebo Anna Franková, což knihu také svým způsobem ozvláštňuje.

Ve výsledku se mi kniha líbila, byla pěkně čtivá a i když nevypadá nijak extra tlustě, četla jsem jí poměrně dlouho, takže určitě patří k náročnějsí literatuře. Ocenila jsem i posledních pár stránek s nadpisem "co s nimi bylo?", kde jsou osudy reálných postav z této knihy po skončení druhé světové války.


Seznam všech témat můžete najít na webu Popsugar.com nebo v rubrice této knižní výzvy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chloé ▲ Chloé ▲ | Web | 6. května 2018 v 10:06 | Reagovat

Obsah knihy zní zajímavě. Ale asi to nebude nic pro mě. Já jsem hrozná cíťa navíc s velmi bujnou fantazií, takže by u mě hrozila buď depka a nebo noční můry. Což mě mrzí, ale ne. :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama