Leigh Bardugo: Prohnilé město

13. května 2018 v 15:24 | Ellie |  Knižní recenze
Opět se hlásím s novým přírůstkem do mé letošní čtecí výzvy. Dnes si odškrtnu položku "kniha vydaná v roce 2018" ,čímž nemůže být nic jiného než pokračování Šesti vran, na které jsem se tolik těšila.
Začneme mou první a asi i jedinou výtkou, ať to máme z krku a můžeme se přesunout k těm pozitivnejším věcem. Start této knihy byl opět hodně prudký a kdybych si Šest vran z nedočkavosti nepřečetla znovu pár dní před koupí této knihy, asi bych se dost ztrácela. Ono těch pár měsíců pauzy mezi díly neprospělo mým znalostem z tohoto světa, takže bych asi upřednostnila pomalejší začátek s lehkou rekapitulací minulého dílu. To samé mi vadilo již na první knize, takže se tu o tom nebudeme dál rozkecávat a pokud vás zajímá víc, přečtěte si mou recenzi na Šest vran.

Příběh nás vpustí víceméně tam, kde pvní kniha skončila. Poznáme spoustu různých vychytralých plánů, které ne vždy vyšly a bylo nutno vymyslet nový, ještě zapeklitější, aby byl schopný dostat hlavní hrdiny ze slepé uličky.
Čím dál tím sympatičtější mi byl v průběhu této knihy Kaz. I když to tak chvílemi nemuselo vypadat, vždy měl nějaký plán, který do poslední chvíle překvapoval, jak ostatní postavy, tak i mě.

Nevím zda toto považovat za evoluci postav nebo prostě odlišný překlad, ale postavy mi přišly mnohem uvolněnější a obzvláště v Jesperových částech jsem se nad některými hláškami opravdu zasmála. Jak už jsem řekla, může to být tím, že se postavy přizpůdobily své situaci a berou jí s mnohem větším nadhledem, a nebo se jednoduše jedná o odlišný překlad.

Nechci vám moc napovídat, taže kdo si chcete celou knihu vychutnat i se všemi překvapeními, asi tento odstavec přeskočte, i když se nejdená a žádný velký spoiler. Kromě Niny a Mathiasse se nám zde začínají objevovat i další "vztahové" situace. Chvíli mi to přišlo skoro jako seriál Přátelé, kde z té partičky lidí snad každý chodil s každým. Naštěstí se tím autorka nenechala moc unést a hlavním tématem stále zůstal gangsterský život postav, ale i tak se tam nějaké milostnější zápletky objevily, takže i moje romantická část osobnsti zůstala spokojená.

Navrh se v knize stejně jako u minulého dílu objevují části z minulosti jednotlivých postav, tentokrát zaměřené na Jespera a Wylana. Opět to celou knížku pěkně ozvláštnilo a měla jsem možnost poznat tyto hrdiny hlouběji.

Vzhled knihy opět nezklamal. Musím se sice přiznat, že z černých stránek Šesti vran jsem byla lehce unešenější a možná by se mi líbilo, kdyby obě knihy měly z venku stránky stejné, ale i tak se mi červený vzhled Prohnilého města líbí a určitě je originální.

Jak jste tedy asi u poznali, z Prohnilého města jsem opravdu nadšená a čtení jsem si užila. Nevýhodou je tedy asi jenom moc prudký začátek a jedna situace na konci. Chápu, že autorka usilovala o to, aby po tom co všechno se událo nenastal úplný happy end, ale tohle?! (kdo četl tak snad pochopí :D )


Celý seznam můžete najít v rubrice Reading challenge 2018 nebo na webu Popsugar.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama