Madeleine Albright: Pražská zima

6. června 2018 v 18:36 | Ellie |  Knižní recenze
Literatura z dob 2. větové války mě vždy fascinovala, ale před nějakou dobou jsem od ní měla menší pauzu. Poté jsem přečetla Osvětimskou knihovnici, která ve mně mé nadšení z tohoto žánru obnovila. Když jsem tedy narazila na Pražskou zimu, musela jsem si jí přečíst. Zařazení k tématu z čtecí výzvy je poměrně jednoduché. Odškrtnu si položku "kniha s prvkem počasí v názvu"
Od této knihy jsem měla opravdu velká očekávání už podle obálky. Na ní se nachází dobová fotografie autorky, díky čemuž jsem nabyla dojmu, že kniha bude autorčiným osobním příběhem z válečné Prahy. Na zadním přebalu knihy můžete najít různé komentáře k této knize, jeden dokonce i od Václava Havla, který zde knihu opravdu chválil. Čekala jsem svědectví z Portektorátu Čechy a Morava z dětského pohledu autorky. Takovéty ne tak moc profláklé příběhy z tohoto období, nebo prostě to, jak zde probíhal klasický denní život.

Knížka začíná stručnou historií českého národa, kde je hlavně vyzdvihováno to, jak jsme za sebe jako národ byli vždy schopni bojovat a prosadit se. Vzhledem k tomu, že to není kniha určená pouze pro Čechy, jsou jak i autorka sama zmiňuje, některé části až zbytečně podrobné a jsou tam i v této zemi obecně známé fakty.
Čekala jsem, že toto je jenom uvedení do děje a že po pár kapitolách v tomto výkladovém tempu se konečně dostanu k té osobnější části.

V tomto ohledu mě kniha ale dost zkalmala. Je prezentovaná jako osobní příběh autorky z válečné Prahy. Bohužel je ale kniha z většiny jenom výklad se spoustou jmen a dat. Řekněme že každá druhá kapitola je opravdu ze života autorky a její rodiny. Ti ale díky politickému působení jejího otce za války vůbec v Čechách nežili, což mě docela přimělo se zamyslet nad názvem "Pažská zima". Ono obecně když už se zde mluví o Čechách je to hlavně o politicích a ne normálním životě.

Po té historické stránce je ale kniha fajn, i když bych to vůbec nezahrnovala do takto prezentované knihy. Politická fakta jsou zde rozvedena poměrně do detailů, které byly občas i docela úsměvné, díky čemuž bylo sem tam nějaké to oživení. Také jsem měla šanci se dozvědět více o Janu Msarykovi, kterého nám ve škole prezentovali vždy jako "slabý odvar Tomáše Masaryka". Zjistila jsem tedy jak významnou roli hrál v zahraničním odboji a později i zdejší politice.


Když to shrnu, kniha pro mě byla naprosto průměrná.
Ano, hlavně ke konci se zde objevují autorčiny vlastní myšlenky a zkušenosti, ale mnohdy vůbec nesouvsejí s Čechami. Hezky psala i o svých příbuzných, které válka zasáhl mnohem více než jí samotnou.
Celkově se rozhodně jedná o náročnější literaturu plnou faktů, které mě upřímně ne vždy zajímaly. Kniha mým očekáváním a celkově tomu jak je prezentována moc nedostála, ale někomu kdo se zajímá o historii by se mohla líbit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama