Anthony Doerr: Jsou světla, která nevidíme

27. července 2018 v 16:37 | Ellie |  Knižní recenze
Po trošku pohádkovější a fantastičtější várce knih jsem se nějakým způsobem opět vrátila do reality. Tentokrát mi k tomu dopomohla knížka Jsou světla, která neividíme od Anthonyho Doerra.
Už z pochmurjnější obálky (a nadpisu tohoto článku, hups...) lze poznat, že se jedná o další příběh odehrávající se za druhé světové války.Tentokrát dostáváme pohled na válečné časy od francouzské dívky. Až po napsání této věty mi došlo, že použtí slova "pohled" asi nebylo úplně vhodné. Tato dívka je totiž slepá. Marie-Laure žije poklidný život se svým otcem, do kterého jak už to tak v těchto knihách bývá, nečekaně vpadne válka. Po obsazení Paříže se musejí odebrat do přímořského městečka za Mariiným prastrýcem. Bohužel s sebou její otec nese jakousi záhadu, která je přivede do nepěkných situací.
Na tyto časy dostáváme i druhý pohled od mladého německého sirotka, který se díky svému technickému talentu dostane na akademii pro Hitlerjugend a z ní posléze i do Wermachtu kvůli odhalování odbojářů.

Nejsem si jistá, zda jsem někdy předtím četla knihu o slepém člověku. Ze začátku jsem zapomínala, že je hlavní protagonistka slepá a některé její činy nebo nedostatek informací mi nedávaly smysl, ale po chvíli jsem se s tímto faktem zžila a naopak bylo čtení i z tohoto důvodu zajímavější. Už jenom to, jak Marie-Laure vnímá hlavně ostatními smysly je v knze krásně popisováno a musím říci, ž hlavní hrdinku jsem si opravdu zamilovala.

Toto je další z mnoha cest, jak lze vyprávět o válečné době, ať už první nebo druhé. To je právě to, co mám na válečné literatuře asi úplně nejraději. Jedno téma lze vyprávět na tisíc způsobů a ze spousty pohledů. Ať už je to dezertér, vězeň v koncentračním táboře, dítě poslané na převýchovu, voják, nemocniční sestra nebo nacistický fanatik, každý může vyprávět o jedné a té samé situaci úplně jinak. Zároveň se v takovémto množství knih, které na válečné téma vznikají jedná o prevenci toho, abychom na tyto události nezapomněli, ne-li je nezopakovali.

(Podle přímořského města Saint-Malo, kde se odehrává většina příběhu jsem knihu přiřadila k tématu "kniha odehrávající se u moře".)

Všechna témata naleznete na webu popsugar.com nebo v rubrice této výzvy :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama