Zbytek knížek z prázdnin - 1. část: romantické knihy

23. srpna 2018 v 18:56 | Ellie |  Reading challenge 2018
Léto je jednou z nejlepších příležitostí ke čtení. Dlouhé cesty autem, letadlem či čímkoliv jiným, nebo idilické povalování na sluníčku přímo vybízí ke čtení. Já jakožto správný knihomol jsem každou takovou příležitost chytila za pačesy, takže jsem toto léto četla přímo nadprůměrně.
Původně jsem si myslela, že každé knížce zvládnu napsat samostatnou recenzi, ale tímto tempem by články o mé prázdninové četbě vycházely ještě v říjnu. Proto jsem se rozhodla zbytek knih, které jsem přečetla za léto nacpat do jednoho článku. Pak jsem se ale podívala na to, kolik těch knih vlastně je a došlo mi, že to také nebude to nejlepší řešení. Nakonec jsem všechny své prázdninové knihy rozdělila do dvou článů. První část, kterou právě teď čtete, se bude zabývat typickými letními knížkami přeážně romantického charakteru. V druhé části se zase podíváme na válečné, sci-fi a detektivní knížky.

Asi jsem tady na blogu ještě nezmiňovala, že If I stay patří k mým nejoblíbenějším filmům. Náhadou jsem zjistila, že byl natočený podle knižní předlohy, která má dokonce i druhý díl. Kdo viděl film nebo četl tuto knihu, ví, že první díl má asi ten nejotevřenější konec ze všech otevřených koců a právě v tom tak nějak spočívá kouzlo celého příběhu. Když jsem ale přišla na to, že bych své úvahy o tom, co se stalo po skončení filmu mohla porovnat s myšlenkami autorky, nějak jsem neodolala.
Moje reakce na první knížku byla docela rozpačitá. Jedno "ehm?" to vystihuje úplně dokonale. Příběh je romantického charakteru a provází mladou Miu, které se život kvůli autonehodě obrátí vzhůru nohama. Střídají se zde dvě časové osy - jedna současná a jedna z minulosti a postupně odkrývají všechny okolnosti.
Čtení prvního dílu mě nijak extra nebavilo, protože mi to celou dobu přípomínalo dějem i stylem psaní nějakou wattpad povídku a celý říběh jsem stejně už znala z filmu. Zde podotknu, že filmová adaptace se sem tam odklonila od knihy a celý příběh podle me vystihla mnohem lépe, takže film rozhodně doporučuji.
Na druhý díl bych zareagovala o něco větším "ehm", takže EHM?? Konec je naprosto předvídatelný, ale alespoň ten puberťácký wattpad styl psaní je zde už minimalizovaný. Pokračování se ubírá úplně jiným směrem než jsem očekávala a bylo naprosto průměrné.O další knížce jste všichni minimálně slyšeli. Jedná se o příběh o typických milostných trablích mladé Lary Jean. Ta vždy když se potřebovala "odmilovat" od nějakého kluka, napsala mu dopis na rozloučenou, který si poté nechala. Jednoho dne se ale tyto dopisy záhadným způsobem dostanou ke svým adresátům a Lara Jean udělá několik kroků ze své komfortní zóny, aby zachránila co se dá. Tím se jí otevřou pomyslné sveře do klasického středoškolského života, o kterém před tím moha jenom snít.
Musím se přiznat, že ze začátku mi hlavní hrdinka - Lara Jean, byla strašně nesympatická. Pořád si na něco stěžovala a dětinským způsobem se snažila dospět. Chvíli jsem i přemýšlela nad tím, co na této knize všichni vidí ... Po proukousání těmi "krizovějšími" částmi se mi kniha ale už docela líbila. Hezky svižně se četla, ale příběh byl samozřejmě oddychovější.

Do četby druhého dílu jsem se tedy nijak nehrnula, dokud jsem nepotřebovala nějakou lehkou knížku pro zahnání nudy na brigádě. Do mobilu jsem si tedy stáhla i druhý díl a ten mě zaujal mnohem více. Sice se stále jedná o jednoduchý příběh ze střední školy, ale i ten zde měl své vlastní kouzlo typické romanťárny.

V tomto názoru mě utvrdil i třetí a zároveň poslední díl. Nad jeho prečtením jsem už vůbec neváhala a stala se z něj typická dovolenková knížka. Odehrávalo se v ní pořád to samé jako v předchozích dílech, což jsem vlastně očekávala. Vše se znovu zamotalo a rozmotalo a vyklubala se z toho krásná romantická zápletka, kterou bych ale asi mnohem více ocenila před pár lety, ale i teď se mi líbila.
Přijde mi, že autorka má skvělý talent vždy vymyslet nějakou postavu, která mi bude opravdu nesympatická. Tentokrát to byla Lařina starší sestra Margot, která mě vytáčela k nepříčetnosti svými poučkami, hláškami a tím, jak pořád zněla, jako ta nejchytřejší a na všechno znala nejlepší odpověď. Jak jsem ale psala, knížka se mi i tak líbila.O tomto kousku jsem se zde zmiňovala již několikrát. Víceméně pouze v souvislosti s tím, jak se na tuto knihu těším. Bohužel jsem ale docela zklamaná. Dostala jsem sice pohled na teorii paralelních vesmírů, která mě v knize Slunce je také hvězda tak strašně nadchla, ale bohužel z více fantazijního než pravdivého a fyzikálního hlediska. Sám o sobě by příběh asi nebyl vůbec špatný, nebýt stylu psaní, který mi rozhodně nesedl. Celé mi to přišlo napsané dost neohrabaně a z některých situací se autorka snažila vybruslit dost krkolomným způsobem. Knížka podle mě patří mezi ty, jejichž potenciál mohl sahat mnohem dál, kdyby byl celý příběh dotažený až do konce.

Co jste přečetli vy toto léto?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 petralibrary petralibrary | Web | 25. srpna 2018 v 16:42 | Reagovat

miluju gayle formann, prostě je to moje srdcovka a jí jsem četla už strašně dávno. zase bych si od ní měla něco přečíst. nikdy mi to nepřišlo jako styl wattpadu, nevím proč. miluju jak film, tak knihu. v plánu si mám přečíst i ostatní knihy, co tu máš.

2 Ellie Ellie | 26. srpna 2018 v 12:58 | Reagovat

[1]: Mě její styl psaní obzvlášť v první knize přišel docela jednoduchý a i výběr některých slov mi tam neseděl, ale to je samozřejmě jenom můj názor :D
Jinak děkuji za komentář :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama