Zbytek knížek z prázdnin - 2. část: válečné, detektivní a sci-fi knihy

31. srpna 2018 v 15:36 | Ellie |  Reading challenge 2018
Zatímco v první části článku o tom, co všechno jsem přečetla za prázdniny, jsme se věnovali romantickým knížkám typickým na léto, dnes se podíváme na úplný protipól tohoto žánru. Mám tu nějaké sci-fi, detektivky, thriller a samozřejmě i dvě knížky z období druhé světové války.
Vzhledem k tomu, že stále plním tématickou čtecí výzvu, najdete na konci článku i aktualizovaný seznam témat, kde už jsou odškrtnuté všechny knihy, jak z tohoto článku tak i jeho první části.


Byla bych to ještě já, kdyby se zde neobjevil další kousek z válečného období? Tuto knihu jsem si původně chtěla šetřit na podzim a teď v létě číst něco jiného, ale pár pršlavých dnů mě přimělo k opaku. Po dlouhé době se jedná o knihu, od které jsem víceméně nemohla odtrhnout oči. Příběh nás zavede do dva roky okupovaného Amsterdamu, kde se dívka Hanneke už po té době dobře vyzná na černému trhu. Jednoho dne není ale požádána o typické nedostupné zboží, jako jsou cigarety, maso či petrolej, ale má najít skrývajcí se židovku.
Dostala jsem další pohled na válku, tentokrát z postavení studentského odboje, díky kterému bylo zachráněno několik stovek židovských dětí. Jedná se o příběh s reálnými fakty, takže celá existence tohoto odboje i jejich činy jsou pravdivé, jenom postavy na pravdě založené nejsou.Hned na začátek se musím přiznat, že tento thriller mě opravdu dostal. Možná to bude tím, že kombinuje více žánrů dohromady. Najdete zde romantiku, psycho výjevy, detektivní pátrání, snad všechny aspekty pořádného thrilleru a i o napětí není nouze. Do toho je to celé zasazené do typického prostředí americké střední školy, takže se zde řeší i normální životní situace. Celé je to krásně napsané a příběh vám snad ani více přibližovat nebudu, abych vám náhodou něco nevyspoilerovala. Celý děj se rozjede někde hned na dvacáté stránce a zabrzdí až ke konci.
Vadu na kráse celé této knihy jsem našla všehovšudy jednu. Co to bylo sakra za překlad?! Nekecám, našla jsem tam několik pravopisných chyb a sem tam věta ani nedávala svým slovosledem smysl. Moje puntičkářství a perfekcionismus chvílemi docela plakaly :DPo dlouhé době jsem si přečetla nějakou čistě detektivní knihu a i to je možná důvod, proč si zde nejsem schopná vytvořit úplný názor. Na jednu stranu byl děj zajímavý a i docela svižný, na tu druhou mi ale byla většina postav dost nesympatická. Možná to bude tím, že nejsem cílová skupina tohoto žánru, ale četla jsem třeba i knihy od Pauly Hawkins, které mi přišly žánrově podobné a líbily se mi.
Příběh začíná dopravní nehodou, která se udála za podivných okolností a ještě ke všemu nedaleko místa vraždy. Celý případ se samozřejmě ještě víc zkomplikuje historií hlavních postav a až do poslední chvíle vlastně nevíte, jak na tom teda jsou.


Hana je první původem česká knížka této čtecí výzvy. Stále se nemohu rozhodnout, jak moc politováníhodný fakt to pro mě je. Jedná se o další knihu zasazenou nejenom do válečného ale i předválečného a poválečného období. Sleduje osudy členů rodiny, kde se každý ocitl v jiné pozici. Setkáme se s ukrývající se židovkou, životem v Osvětimi ale je zde i dobře vidět přeměna právě koncentračním táborem. Přijde mi, že většina válečných knih odehrávajících se v podobných táborech končí až přehnaně šťastně a život hrdiny se vrací do normálních kolejí. Zde je ale zvýrazněn úplný opak.Pak zde mám další knihu od české autorky. Jedná se o Naslouchače, ke kterému jsem se chystala už dlouho, ale i tak jsem vůbec nevěděla, co očekávat. Dostalo se mi fantastického dystopického příběhu z budoucnosti. Odehrává se v dobách, kdy byli lidé rozdělení na sklenaře a lidi z nížin. Kvůli dávným sporům jejich soužití není vůbec jednoduché. To pociťuje i Ilan, která má dost svých potíží, ke kterým se přidá i zvláštní sklenařský talent.
Příběh a veškeré vysvětlování okolností odstartovalo opravdu rychle a neznámých slov nebylo málo. Musím se přiznat, že jsem v nich měla guláš víceméně celou knihu, ale podstatu momentální myšlenky jsem vždy zvládla pochopit. Děj byl pěkně svižný a líbily se mi obzvlášť dobře popsané charaktery postav. I díky tomu jsem si k nim rychle vybudovala ideální vztah čtenář-postava. Konečně se zase jednalo o knihu, o které jsem přemýšlela i ve chvílích nezasvěcených čtení a při četbě jsem se místy opravdu strachovala o osudy postav.O existenci této série jsem věděla už před tím, ale nápad k jejímu přečtení jsem dostala až díky své čtecí výzvě. Téma o populární dětské knížce, kterou jsem nikdy nečetla sem totiž sedlo úplně dokonale. Příběh je o mladém Percym, který zjistí, že jeho otec je jeden z olympských bohů a on je tudíž polobohem. Dostane se do tábora polokrevných určeného přesně pro takovéto děti a potom co je poslán na výpravu, se setká se spoustou nepříjemností a záhad.
Mě osobně se zpracování knížky moc nelíbilo. Zaprvé se tam většinu času opakovala pořád to samé dokola. Hlavní hrdinové důvěřovali někomu, komu neměli, o chlup unikli smrti, vydali se dál, znovu důvěřovali... chápeme se. Také jsem nějak nepochopila tu adaptaci řecké mytologie do dnešní doby. Olymp v New Yorku, strážci podsvětí s kulomety a bohové nosící obleky?
Vím, že tato série má spoustu fanoušků, po prvním díle jsem se k nim nemohla přiřadit, protože mi knížka přišla prostě fajn. Nic míň, ale ani víc.

Každopádně jsem dala šanci druhému dílu, který pro mě reputaci této série o něco zlepšil. Stále jsem měla nějaké problémy se zápletkou, ale už jsem pochopila ten velký hype obklopující tento příběh. Stále se s ním na 100% nestotožňuji ale, určtě si najdu čas na pokračování a budu doufat, že moje záliba v Percym poroste s každým dílem jako doposud.První co mě napadlo při pohledu ny tuto knihu bylo to, jak moc je obrovská. Je podobně tlustá jako výtisk To, který mám doma a k tomu má narozdíl od něj formát A4. Naproti tomu se ale četla opravdu svižně, já ji přečetla asi za 4 dny a to jenom díky stuyy jakým je napsaná. Jedná se totiž o sebranou složku faktů o určité události plnou přepsaných rozhovorů, chatů, plánků a dalších záznamů, díky kterým se příběh dozvídáme. Ten pojednává o Kady a Ezrovi, kteří se kvůli napadení jejich kolonie dostanou do vesmíru, pronásledováni nepřátelskou lodí, která se jim snaží zabránit v šíření zpráv o tomto incidentu. To ale není jejich jediný problém, protože do toho všeho se přimotá i záhadný virus a spousta dalších problémů.
Nejprve mi přišlo složité vyznat se v celém stylu chatů a dlaších záznamů, ale posléze mě to začalo i bavit. V některých pojmech jsem měla guláš snad po celou dobu knihy, ale to mi nijak nebránilo si celý příběh vychutnat. Tuto knížku určitě doporučuji, protože se zase jedná o něco jiného. Já se určitě poohlédnu po druhém dílu, který by se měl zabývat jinými postavami, ale celý styl by měl být stejný.

Četli jste některou z těchto knih?
A jaká byla vaše prázdninová četba? :)

Celý seznam najdete v rubrice reading challenge 2018 nebo na webu popsugar.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | Web | 1. září 2018 v 18:59 | Reagovat

Tyjo, tolik knížek :-) Je krásné, když má někdo zálibu ve čtení :-) Jinak jsem na Tvém blogu poprvé a moc se mi tu líbí :-)

2 Ellie Ellie | 2. září 2018 v 9:50 | Reagovat

[1]: Díky moc :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama