"Buď anebo ..." knžní otázky

30. října 2018 v 14:20 | Ellie |  Další knihomolské příspěvky
Pamatujete si ty doby, kdy byly ať už na blozích nebo na youtube populární tagy? Lidé opovídali na otázky na různá témata a nakonci pověřili několik dalších tvůrců, aby to také zpracovali. To byly časy ...
Já jsem nic podobného už hodně dlouho neviděla a docela se mi zastesklo po těch časech, kdy jsem na některém ze svých starých blogů měla vždy rubriku "tagy" a každou chvíli do ní něco přidávala.
A protože mám dneska docela psavou náladu, rozhodla jsem se to zase zkusit. Není to sice přímo tag, ale něco podobného. Otázky jsem čerpala z mujknizniraj.blogspot.com a vždy se budu snažit vybrat si ze dvou hipotetických možností spojených se čtením.Číst buď jenom od ženských nebo mužských autorů

Začínáme docela zostra :D Podle mě je na každém něco. Od mužských autorů se mnohdy dočkáte hlubší myšlenky a na rozdíl od žen minima romantiky. Ale na druhou stranu, co bych dělala bez zbytečně přeslazeých knih?
Já bych si teda asi vybrala pouze knihy od mužských autorů, prakticky jenom kvůli tomu, že jich momentálně nečtu tolik, kolik bych chtěla. A nějakou pěknou romatiku bych v jejich řadách určitě taky našla.

Číst bud jenom trilogie a nebo jenom knihy bez pokračování

Jestli jste někdy četli mé recenze, určitě víte, že nepohrdnu dobrou trilogií. Nerada se loučím s postavami a příběhem už po jedné knížce, takže moje volba je tady jasná.

Nakupovat knihy buď jenom v kamenných obchodech a nebo poze na e-shopech

Já miluju chození do knihkupectví! Nikdo ale neříká, že bych tam nemohla chodit bez nakupování. Proto bych si vybrala nakupování přes e-shopy, protože třeba na mega knihách se dá docela ušetřit, ale do knihkupectví bych se na knihy, které bych si chtěla pořídit chodila dívat pořád.

Vidět jenom filmovou verzi knihy bez přečtení a nebo si pouze přečíst knihu bez podívání na film

Jako správný knihomol bych měla říct, že bych samozřejmě chtěla pouze číst knihy. Na druhou stranu se mi ale občas filmová zpracování příběhů líbí mnohem více. A samozřejmě nad filmem nestrávíte tolik času jako nad knížkou. Teď tedy opravdu nevím, ale asi bych si pro dobrý pocit vybrala tu druhou možnost.

Číst buď jenom papírové knihy nebo jenom e-knihy

Možná se to tak nezdá, ale čtení knih v elektronické podobě má spoustu kladů. Ať už jenom to, že ušetříte nějaké peníze, protože e-knihy jsou mnohem levnější než fyzické knihy (a nebo si je můžete stáhnout úplně zadarmo, že?) Ale i planeta vám poděkuje. Do momentálního "zero waste" trendu je často zahrnováno i to, že na výrobu e-knihy není použitý žádný materiál a tudíž nevznikl ani žádný odpad. Proto kdybych si měla vabrat, bych zvolila druhou možnost, ale kouzlo opravdových papírových knih by mi asi chybělo.

Být povoláním buďto recenzent nebo spisovatel

Zde mohu mluvit trochu ze zkušenosti. Recenze knih píši docela pravidelně a už jsem se i snažila být spisovatelkou. Psala jsem povídky na různé blogy i wattpad a samozřejmě proběhl i nějaký ten dětšký pokus o napsání knihy. Proto je zde moje rozhodnutí snadné. když jste pouze recenzent, píšete každou chvíli o něčem jiném a tedy nehrozí, že vám dojdou nápady. A to se mně v mé "spisovatelské" kariéře stávalo docela často.

Mít víc času na čtení nebo více peněz na knížky

K čemu by nám byly ty peníze, kdybychom na přečtení koupených knížek měli minimum času? Zde bych opět zmínila možnost levných e-knih a vybrala si více času na čtení.

Zbožňovat knížku, kterou všichni nesnáší nebo nesnášet knihu, kterou mají ostatní rádi

Můj důvod může znít asi docela dětinsky, ale já bych si vybrala první možnost. Radši bych měla ráda knížku, kterou nemá rád nikdo jiný, protože by jí měl rád alespoň někdo :D
Na druhou stranu jsem někdy v těchto věcech docela sobecká a občas mi vadí, když objevím třeba seriál, někomu o něm povím, on to rozšíří dál a najednou ho znají všichni. Takhle bych se o knížku s nikým nemusela "dělit".

Být knihkupec nebo knihovník

Je to možná trochu zastaralý názor, ale podle mě mají knihovny pořád svoje kouzlo. Půjčování knih, které před tím doma mělo nespočet jiných lidí, vracení knížky s tím, že si jí určitě přečte ještě někdo jiný a nezůstane vám ležet zaprášená na poličce a tak dále.
Asi bych si kvůli tomuto "kouzlu" vybrala pracovat v knihovně, ale buďme upřímní, nakonec bych se stejně rozhodla podle platu ... :D

Přečíst jednu knihu ročně a dobře si ji zapamatovat a nebo sto knih, ale nepamatovat si z nich nic

Je asi docela zbytečné číst, a poté si nic nepamatovat. To bych si raději přečetla jednu dobrou knihu a něco si z ní odnesla, než číst kvanta knížek jen tak pro nic za nic.

Nedokázat číst v dopravní prosředku nebo vleže

Tady mám úplně jasno. Já vleže rozhodně číst nedokážu. Občas na boku, ale na zádech je to pro mě fakt výzva. A čtení v dopravních porstředcích mě docela prvidelně zachraňuje před ukousáním se nudou, takže moje volba je asi jasná.


Jak byste dpověděli vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Camila Camila | Web | 6. listopadu 2018 v 10:41 | Reagovat

Zaprvé... krásný desing!
Zadruhé... jde se na otázky!
A za třetí dovolíš mi, abych byla hrozně otravná holka a otravovala tě komentáři? :D

1) Oboje (to se prostě nedá rozhodnout)
2) Jak kdy (alespoň se není s čím loučit v případě trilogií)
3) E-shop (miluji když jsou knihy jako nové a nejsou tolik "ošahané" jako v kamenných obchodech)
4) Nejdřív přečíst knihu (film ten děj obvykle zkazí)
5) Papírové knihy (neexistuje nic lepšího, než knihu držet v ruce)
5) Spisovatel (sen snad každého knihomola)
6) Mít víc času na čtení (jéje to by bylo super - na knihu se dá totiž vždycky vydělat)
7) Zbožňovat knížku, kterou nikdo nesnáší (těžká otázka, ale každý má rád jinou knihu)
8)Knihkupec (slevy a byla bych mezi knížkami)
9) V dopravním prostředku (vždy promeškám zastávku)

2 Ellie Ellie | 11. listopadu 2018 v 14:34 | Reagovat

[1]: Moc děkuji za chválu i komentář :) Zde je hezky vidět, jak to má každý knihomol jinak, i když jsme se na některých odpovědích shodli :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama