Adam Silvera: Oba na konci zemřou

Sobota v 11:07 | Ellie |  Knižní recenze
Je osmého prosince a já si odškrtávám svou první knížku z vánočního TBR. Tahle ještě není úplně vánoční, ale ležela u mě doma už docela dlouho a najednou jsem postě měla náladu si jí přečíst.
Úplně napoprvé mě zaujala svým názvem. Přeci jenom na knížku, která vám už titulem řekne, jak to celé dopadne, nenarazíte každý den a mě to svým způsobem přišlo jako něco, co tu ještě nebylo. Poté jsem si přečetla i pár pozitivních recenzí a najednou knížka putovala ke mně domů.
Přiznám se, že zezačátku jsem z toho byla docela rozpačitá. Prvních pár kapitol se mi vůbec nečetlo dobře, i když mě vlastně i obsahově zaujaly. Na celý ten styl psaní jsem si ale nakonec zvykla a problematický po mě byl jenom samotný začátek.

Příběh vypráví o světě, ve kterém je zařízená služba Hodina smrti, která vás telefonicky informuje, když má v nejbližších 24 hodinách přijít vaše smrt, abyste si ten poslední den co nejvíce užili. Sledujeme zde Matea a Rufuse, kteří jsou úplně odlišní a zatím je spojuje jenom to, že se nemají dožít dalšího dne. Jejích osudy se ale propojí a oba si navzájem pomouhou s tím, aby ten poslední den stál za to.
Části jsou vyprávěné z různých pohledů ať už hlavních hrdinů nebo i lidí, kteří se sice do děje zapletou jenom minimálně, ale i tak mají na osud Rufuse a Matea dopad. Zároveň tak dostaneme i různé pohledy na celou tu záležitost s Hodinou smrti.

Už jsem nakousla, že Rufus s Mateem jsou opravdu rozdílní a to je jedna z věcí, co mě na knížce zaujala. Mateo je opravdový snílek, který stále přemýšlí o takovém tom typickém "co by, kdyby" zatímco Rufus se do všeho hrne po hlavě. Celý děj je tak provázaný i s myšlenkou, vytěžit ze svého života maximum, o což se ve svém posledním dnu snaží i dva hrdinové a navzájem si pomáhají i tím, jak se doplňují.
Tohle je zrovna něco, čím se snažím ve svém životě řídit a tahle myšlenka se mi líbila i v souvisloti s tímto příběhem.

Četla jsem pár názorů připodobňujících Oba na konci zemřou ke knize Smrtka a musím uznat, že témata těchto knih jsou opravdu podobná. Pokud se vám tedy Smrtka líbila určitě zkuste i tuhle knihu, i když zde kromě celé té tématiky smrti dostanete i třeba romantiku, která ve Smrtce nehrála zas takovou roli.

Tahle knížka se mi nakonec dost líbila, i když ze začátku jsem si s ní moc nevěděla rady.
Nejhorší pro mě byl asi ten spoiler v názvu, i přes který jsem stále doufala, že se stane zázrak a hrdinové budou prvními lidmi, kteří přelstí Hodinu smrti. Jak už název napovídá, nestalo se tak a musím se přiznat, že úplný konec mě docela dostal, i když byl napsaný docela minimalisticky. Prostě to skončilo stejně jako život Rufuse a Matea.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama