Reading challenge 2018

První poetická zkušenost - Mléko a med od Rupi Kaur

9. října 2018 v 15:00 | Ellie
Na začátek uvedu, že jsem naprostý básnický začátečník a pokud poezii jako takovou berete vážně a nedělá vám problémy, berte prosím tento článek s nadsázkou. Jde tu čistě o to, jak jsem knížku pochopila já a netvrdím, že je to tak správně, natož že se vtomto žánru vyznám.
Z recenzí na internetu vím, že tato kniha je opravdu úspěšná, a tak bych vám doporučila ji vyzkoušet, i když to tak z mé recenze možná nevyzní, protože jsem pochopila, že každý si na ní může udělat úplně jiný názor.


George R. R. Martin - Hra o trůny

22. září 2018 v 20:42 | Ellie
Po docela dlouhé době vás vítám u další knižní recenze. Vzhledem k tomu, že o prázdninách jsem najela na trochu jiný systém psaní o mých přečtených knížkách, jsem se docela těšila na návrat ke svému klasickému formátu knižních recenzí. Přijde mi, že takto dostane knížka co nejvíce prostoru a mnohdy se v souvislosti s ní rozepíši i o úplně jiných věcech.
Před pár týdny jsem zveřejnila moje podzimní TBR a právě Hrou o trůny jsem ho začala plnit. Další knížky z něho jsou totiž pro podzim mnohem tématičtěšjí a hodí se více do podzimních pochmurných dnů, které by se teď už mohly začít objevovat. Proto jsem pro zářijový konec léta vybrala právě Hru o trůny, která je podle mě z celého mého TBR nejméně podzimní.


Zbytek knížek z prázdnin - 2. část: válečné, detektivní a sci-fi knihy

31. srpna 2018 v 15:36 | Ellie
Zatímco v první části článku o tom, co všechno jsem přečetla za prázdniny, jsme se věnovali romantickým knížkám typickým na léto, dnes se podíváme na úplný protipól tohoto žánru. Mám tu nějaké sci-fi, detektivky, thriller a samozřejmě i dvě knížky z období druhé světové války.
Vzhledem k tomu, že stále plním tématickou čtecí výzvu, najdete na konci článku i aktualizovaný seznam témat, kde už jsou odškrtnuté všechny knihy, jak z tohoto článku tak i jeho první části.

Zbytek knížek z prázdnin - 1. část: romantické knihy

23. srpna 2018 v 18:56 | Ellie
Léto je jednou z nejlepších příležitostí ke čtení. Dlouhé cesty autem, letadlem či čímkoliv jiným, nebo idilické povalování na sluníčku přímo vybízí ke čtení. Já jakožto správný knihomol jsem každou takovou příležitost chytila za pačesy, takže jsem toto léto četla přímo nadprůměrně.
Původně jsem si myslela, že každé knížce zvládnu napsat samostatnou recenzi, ale tímto tempem by články o mé prázdninové četbě vycházely ještě v říjnu. Proto jsem se rozhodla zbytek knih, které jsem přečetla za léto nacpat do jednoho článku. Pak jsem se ale podívala na to, kolik těch knih vlastně je a došlo mi, že to také nebude to nejlepší řešení. Nakonec jsem všechny své prázdninové knihy rozdělila do dvou článů. První část, kterou právě teď čtete, se bude zabývat typickými letními knížkami přeážně romantického charakteru. V druhé části se zase podíváme na válečné, sci-fi a detektivní knížky.Letní čtení od Nicole Yoonové - Slunce je také hvězda

11. srpna 2018 v 15:50 | Ellie
Upřímně ani nevím, co mě vlastně vedlo k tomu, si tuto knihu objednat. Nečetla ani neviděla jsem o ní žádnou recenzi a veškeré mé znalosti o ní pramenily z anotace. Jak je ale asi v knižním světě známé, anotace znějí vždycky skvěle a rozhodně nám o kvalitě samotného příběhu moc nenapoví.
Možná mi barevná obálka prostě jenom seděla k v té době nadcházejícím letním dnům a nebo mě zaujala jména hlavních postav, ale knihu jsem si každopádně objednala a v rámci prvního letošního prázdninového výletu jí i přečetla.
Musím se přiznat, že jsem očekávala nějaký slaďoučký a typicky young adult zamilovaný příběh, tažkže jsem z výsledné podoby knihy byla lehce rozčarovaná.

Zase válečná literatura | Anthony Doerr: Jsou světla, která nevidíme

27. července 2018 v 16:37 | Ellie
Po trošku pohádkovější a fantastičtější várce knih jsem se nějakým způsobem opět vrátila do reality. Tentokrát mi k tomu dopomohla knížka Jsou světla, která neividíme od Anthonyho Doerra.
Už z pochmurjnější obálky (a nadpisu tohoto článku, hups...) lze poznat, že se jedná o další příběh odehrávající se za druhé světové války.

Amy Tinterová - Reset

25. července 2018 v 13:21 | Ellie
Tuto knihu, jak už jsem zmiňovala v bookhaulu, jsem ukořistila na knižním bazárku od youtuberky z kanálu Svět podle Marillee.
Přiřazení ke kategorii jsem tam,také už docela probrala. Vzhldem k tomu, že jsem nad koupí této knihy váhala a Markéty jsem se zeptala na názor, Reset přiřadím k položce "kniha kterou mi někdo doporučil".


Ransom Riggs: Povídky podivných

18. července 2018 v 19:13 | Ellie
Stejně jako jsem nedávno uzavřela svou čtecí zkušenost se Selekcí dodatečným dočtením jejích posledních dílů, uzavřu dnes jednu kapitolu mého čtecího života recenzí posledního dílu spadajícího do série o podivných dětech od Ransoma Riggse.
Jedná se o povídkovou knihu pojednávající o osudech a příbězích jiných podivných, než se kterými jsme se setkali v této sérii. Vzhledem k tomu, že celá tato kniha se nese v duchu, že jí sepsal jeden z našich starých známých podivných Millard, zařadila jsem ji k položce "kniha zmíněná v jiné knize" , protože v knížkách o sirotčinci je často zmiňováno, že by Millard něco takového napsat chtěl.


Moje první pořádná utopie: Smrtka od Neala Shustermana

27. června 2018 v 19:07 | Ellie
Po dlouhé době jsem si pořídila opravdovou, papírovou knížku. Dlouho jsem přemýšlela co si v tak vyjímečné situaci pořídit a nakonec zvítězila právě Smrtka, vzhledem k tomu, že jsem o ní četla opravdu dobré recenze, a teď spoiler! tahle se k nim připojí :D


Poslední dva kousky ze Selekce - The Crown a Šťastně až na věky

17. června 2018 v 20:42 | Ellie
Už je to nějaká doba, co jsem přečetla Dceru ze série Selekce. Tato kniha mě moc nenadchla, a proto jsem s četbou dalších dílů docela otálela. Před asi týdnem jsem se ale konečně odhodlala,a tudíž vám už mohu říct svůj názor na ně.
Korunu jsem zařadila ke kategorii "kniha kterou jsem chtěla přečíst v roce 2017, ale nedostala jsem se k tomu" a Šťastně až na věky si vzhledem k vyprávění z různých časových období odškrtnu jako mikrohistorii.

Moje posedlost válečnou literaturou pokračuje | Madeleine Albright: Pražská zima

6. června 2018 v 18:36 | Ellie
Literatura z dob 2. větové války mě vždy fascinovala, ale před nějakou dobou jsem od ní měla menší pauzu. Poté jsem přečetla Osvětimskou knihovnici, která ve mně mé nadšení z tohoto žánru obnovila. Když jsem tedy narazila na Pražskou zimu, musela jsem si jí přečíst. Zařazení k tématu z čtecí výzvy je poměrně jednoduché. Odškrtnu si položku "kniha s prvkem počasí v názvu"


Asi mi došla slova, aneb Prohnilé město od Leigh Bardugo

13. května 2018 v 15:24 | Ellie
Opět se hlásím s novým přírůstkem do mé letošní čtecí výzvy. Dnes si odškrtnu položku "kniha vydaná v roce 2018" ,čímž nemůže být nic jiného než pokračování Šesti vran, na které jsem se tolik těšila.


Antonio G. Iturbe - Osvětimská knihovnice

1. května 2018 v 11:53 | Ellie
Položka v mé knižní výzvě "pravdivý zločin" patřila k těm, u kterých jsem si hned od ledna byla jistá, za jakou knížku si je odškrtnu. Poté se mi ale do rukou dostala Osvětimská knihovnice a já své rozhodnutí přehodnotila.
Jak už název napovídá, jedná se o román z druhé světové války - konkrétě z prostředí koncntračního tábora Osvětim. Holocaust celkově, byl jeden z největších zložinů lidstva a navíc je v knize reálný příběh lehce poupravený fikcí. Proto o přiřazení k této položce nen pochyb.
Líbil se mi autorův popis na konci knihy: " Tato kniha je vystavěna ze skutečných materiálů, která se na jejích stránkách pospojovala maltou fikce."Simon vs. the homo sapiens agenda aneb Probuzení Simona Spiera od Becky Albertalli

6. dubna 2018 v 17:10 | Ellie
Tak jo, tohle je asi nejdelší nadpis, který jsem kdy při psaní článků použila :D Jde o to, že jsem tuto knihu četla v angličtině, proto mi přišlo logické dát do nadpisu originální název. Ten ale zároveň neosloví tolik lidí jako samotný český název, takže jsem přidala i ten a jméno autorky samozřejmě chybět nesmí ...
Teď už ale k samotné knize. Začneme rovnou tím, k jaké kategorii jsem jí přiřadila, protože to tentokrát bude na delší vysvětlování. Odškrtla jsem si tedy knížku se zástupcem LGBTQ+ komunity.
Co jsem tak vyhledávala, abych do tohoto článku měla správné informace, zjistila jsem, že tato zkratka má mnoho obměn a každý zdroj si Q v této zkratce vykládá trochu jinak. Každopádně význam je takový: L - lesby, G - gayové, B - bisexuálové, T - transsexuálové, Q - queer (v čj výraz pro všechny sexuální menšiny) / Questioning (v čj sporný), + - další sexuální menšiny.
Tímto jsem se vám pokusila trochu rozšířit obzory, protože já sama jsem před tímto menším výzkumem tuto zkratku znala, ale její přesný význam jsem zjistila až teď.

Siri Pettersen: Havraní kruhy

17. března 2018 v 10:40 | Ellie
Opět jsem tu po delší době s dalšími odškrtnutými položkami mojí letošní čtecí výzvy.
Zase si můžete všimnou prodlevy mezi posledními knížkami a tímto článkem, protože jsem se znovu pustila do trilogie.
Dneska se tedy podíváme na sérii Havraní kruhy od Siri Pettersen.
Na tyto knížky jsem narazila díky kanálu Svět podle Marillee. Markéta je popsala úplně skělým způsobem, díky kterému jsem ještě ten den měla všechny tři díly ve své čtečce a pouštěla jsem se do čtení. Pokud tedy chcete opravdu naladit a motivovat ke čtení těchto knih, určitě se podívejte na její video, protože opravdu stojí za to.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, Podivné město a Knihovna duší

11. února 2018 v 15:19 | Ellie
Ti co tu nejsou poprvé, možná zaregistrovali, že nějakou dobu nevyšel žádný článek ke knižní výzvě, kterou se letos snažím plnit.
Budete se možná divit, ale v tomto mezičase jsem se na čtení nevykašlala, jenom jsem četla trilogii knížek, které jsem, jak bývá mým dobrým zvykem, chtěla sepsat všechny najednou. Díky tomu jsou hezky spolu pohormadě a mohu je mezi sebou i porovnávat.
Jak už jsem naznačila dnes se budeme bavit o třech knihách od Ransoma Riggse - Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, Podivné město a Knihovna duší. Ve svém seznamu jsem si je odškrtla jako knihu o cestování v čase, knihu o místě které mě fascinuje a knihu která zahrnuje knihkupectví nebo knihovnu.
Šest vran - zatím moje knížka roku 2018

13. ledna 2018 v 16:30 | Ellie
Je vidět, že knižní výzvu jsem zatím vzala útokem, protože se s vámi chystám podělit již o třetí knihu.
Jak už nadpis napovídá, jedná se o v poslední době dost populárních Šest vran od Leigh Bardugo a já se i přes pár svých výhrad musím přidat k té velké spoustě jejích fanoušků.
Tuto knihu jsem zařadila do tématu "kniha o padouších a záporných hrdinech"


Knížky od Jojo Moyes - Než jsem tě poznala a Život po tobě

7. ledna 2018 v 15:35 | Ellie
První z této minisérie knih jsem shodou okolností četla už na konci minulého roku, než jsem si vymyslela, že chci vůbec nějakou reading challenge udělat. Ale dočetla jsem ji asi druhého ledna, což už je 2018, takže technicky sem tato knížka může spadat. :D
Život po tobě jsem dočetla teprve nedávno, takže o jeho zařazení do této challenge není pochyb, ale rozhodla jsem se napsat tyto dvě knihy dohromady do jednoho článku.


Plním si novoroční předsevzetí, aneb úvod k Reading challenge 2018

31. prosince 2017 v 14:00 | Ellie
Nikdy jsem moc nechápala důvod a celkovou pointu novoročních předsevzetí. Když chcete něco změnit, proč s tím čekat až na nový rok?
Nějak takhle jsem se někdy o prázdninách toto léto dostala zpátky ke čtení, které jsem v té době hodně zanedbávala a docela mi i chybělo. Prostě jsem se rozhodla začít číst hned a ne až v lednu. Zatím se mě tato znovuobjevená vášeň poměrně drží, a proto jsem se rozhodla vyzkoušet reálnou sílu novoročních předsevzetí tak, že se pokusím si tuto ji v následujícím roce udržet.
Často mám ale problém s tím, že nemám co číst, takže ve finále mám doma knížky, které jsem nečetla jenom jednou.
Na Pinterestu jsem narazila na "Reading challenge" pro následující rok a rozhodla jsem se, že pro splnění mého předsevzetí bude nějaká taková ideální.

 
 

Reklama