Reading challenge 2018

Asi mi došla slova, aneb Prohnilé město od Leigh Bardugo

13. května 2018 v 15:24 | Ellie
Opět se hlásím s novým přírůstkem do mé letošní čtecí výzvy. Dnes si odškrtnu položku "kniha vydaná v roce 2018" ,čímž nemůže být nic jiného než pokračování Šesti vran, na které jsem se tolik těšila.


Antonio G. Iturbe - Osvětimská knihovnice

1. května 2018 v 11:53 | Ellie
Položka v mé knižní výzvě "pravdivý zločin" patřila k těm, u kterých jsem si hned od ledna byla jistá, za jakou knížku si je odškrtnu. Poté se mi ale do rukou dostala Osvětimská knihovnice a já své rozhodnutí přehodnotila.
Jak už název napovídá, jedná se o román z druhé světové války - konkrétě z prostředí koncntračního tábora Osvětim. Holocaust celkově, byl jeden z největších zložinů lidstva a navíc je v knize reálný příběh lehce poupravený fikcí. Proto o přiřazení k této položce nen pochyb.
Líbil se mi autorův popis na konci knihy: " Tato kniha je vystavěna ze skutečných materiálů, která se na jejích stránkách pospojovala maltou fikce."Simon vs. the homo sapiens agenda aneb Probuzení Simona Spiera od Becky Albertalli

6. dubna 2018 v 17:10 | Ellie
Tak jo, tohle je asi nejdelší nadpis, který jsem kdy při psaní článků použila :D Jde o to, že jsem tuto knihu četla v angličtině, proto mi přišlo logické dát do nadpisu originální název. Ten ale zároveň neosloví tolik lidí jako samotný český název, takže jsem přidala i ten a jméno autorky samozřejmě chybět nesmí ...
Teď už ale k samotné knize. Začneme rovnou tím, k jaké kategorii jsem jí přiřadila, protože to tentokrát bude na delší vysvětlování. Odškrtla jsem si tedy knížku se zástupcem LGBTQ+ komunity.
Co jsem tak vyhledávala, abych do tohoto článku měla správné informace, zjistila jsem, že tato zkratka má mnoho obměn a každý zdroj si Q v této zkratce vykládá trochu jinak. Každopádně význam je takový: L - lesby, G - gayové, B - bisexuálové, T - transsexuálové, Q - queer (v čj výraz pro všechny sexuální menšiny) / Questioning (v čj sporný), + - další sexuální menšiny.
Tímto jsem se vám pokusila trochu rozšířit obzory, protože já sama jsem před tímto menším výzkumem tuto zkratku znala, ale její přesný význam jsem zjistila až teď.

Siri Pettersen: Havraní kruhy

17. března 2018 v 10:40 | Ellie
Opět jsem tu po delší době s dalšími odškrtnutými položkami mojí letošní čtecí výzvy.
Zase si můžete všimnou prodlevy mezi posledními knížkami a tímto článkem, protože jsem se znovu pustila do trilogie.
Dneska se tedy podíváme na sérii Havraní kruhy od Siri Pettersen.
Na tyto knížky jsem narazila díky kanálu Svět podle Marillee. Markéta je popsala úplně skělým způsobem, díky kterému jsem ještě ten den měla všechny tři díly ve své čtečce a pouštěla jsem se do čtení. Pokud tedy chcete opravdu naladit a motivovat ke čtení těchto knih, určitě se podívejte na její video, protože opravdu stojí za to.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, Podivné město a Knihovna duší

11. února 2018 v 15:19 | Ellie
Ti co tu nejsou poprvé, možná zaregistrovali, že nějakou dobu nevyšel žádný článek ke knižní výzvě, kterou se letos snažím plnit.
Budete se možná divit, ale v tomto mezičase jsem se na čtení nevykašlala, jenom jsem četla trilogii knížek, které jsem, jak bývá mým dobrým zvykem, chtěla sepsat všechny najednou. Díky tomu jsou hezky spolu pohormadě a mohu je mezi sebou i porovnávat.
Jak už jsem naznačila dnes se budeme bavit o třech knihách od Ransoma Riggse - Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, Podivné město a Knihovna duší. Ve svém seznamu jsem si je odškrtla jako knihu o cestování v čase, knihu o místě které mě fascinuje a knihu která zahrnuje knihkupectví nebo knihovnu.
Šest vran - zatím moje knížka roku 2018

13. ledna 2018 v 16:30 | Ellie
Je vidět, že knižní výzvu jsem zatím vzala útokem, protože se s vámi chystám podělit již o třetí knihu.
Jak už nadpis napovídá, jedná se o v poslední době dost populárních Šest vran od Leigh Bardugo a já se i přes pár svých výhrad musím přidat k té velké spoustě jejích fanoušků.
Tuto knihu jsem zařadila do tématu "kniha o padouších a záporných hrdinech"


Knížky od Jojo Moyes - Než jsem tě poznala a Život po tobě

7. ledna 2018 v 15:35 | Ellie
První z této minisérie knih jsem shodou okolností četla už na konci minulého roku, než jsem si vymyslela, že chci vůbec nějakou reading challenge udělat. Ale dočetla jsem ji asi druhého ledna, což už je 2018, takže technicky sem tato knížka může spadat. :D
Život po tobě jsem dočetla teprve nedávno, takže o jeho zařazení do této challenge není pochyb, ale rozhodla jsem se napsat tyto dvě knihy dohromady do jednoho článku.


Plním si novoroční předsevzetí, aneb úvod k Reading challenge 2018

31. prosince 2017 v 14:00 | Ellie
Nikdy jsem moc nechápala důvod a celkovou pointu novoročních předsevzetí. Když chcete něco změnit, proč s tím čekat až na nový rok?
Nějak takhle jsem se někdy o prázdninách toto léto dostala zpátky ke čtení, které jsem v té době hodně zanedbávala a docela mi i chybělo. Prostě jsem se rozhodla začít číst hned a ne až v lednu. Zatím se mě tato znovuobjevená vášeň poměrně drží, a proto jsem se rozhodla vyzkoušet reálnou sílu novoročních předsevzetí tak, že se pokusím si tuto ji v následujícím roce udržet.
Často mám ale problém s tím, že nemám co číst, takže ve finále mám doma knížky, které jsem nečetla jenom jednou.
Na Pinterestu jsem narazila na "Reading challenge" pro následující rok a rozhodla jsem se, že pro splnění mého předsevzetí bude nějaká taková ideální.

 
 

Reklama